Kaikki vehnäpasta sisältää gluteenia, mukaan lukien spagetti, fettuccine, makaroni, lasagne ja ravioli.
Onko pasta paljon gluteenia?
Vehnätuotteet, kuten leipä, leivonnaiset, keksejä, muroja ja pastaa, sisältävät yleensä gluteenia. Se on myös ainesosa ohrapohjaisissa tuotteissa, mukaan lukien mallas, elintarvikeväri, mallasetikka ja olut. Näitä gluteenia sisältäviä jyviä voi kuitenkin esiintyä myös muissa, vähemmän ilmeisissä ruoissa, kuten: keitoissa.
Mitkä ovat pahimpia ruokia gluteenille?
Jos sinulla on gluteeni-intoleranssi, vältä seuraavia:
- valkoinen leipä.
- täysjyväleipä.
- perunaleipä.
- ruisleipä.
- hapanleipä.
- vehnäkeksejä.
- täysjyväkääreet.
- jauhotortillat.
Sisältävätkö nuudelit gluteenia?
Nuudelit: ramen, udon, soba (ne, jotka on valmistettu vain prosentteina tattarijauhoja), chow mein ja munanuudelit. (Huom: riisinuudelit ja mungpapunuudelit ovat gluteenittomia)
Millainen alkoholi on gluteenitonta?
Kyllä, puhdas, tislattu viina , vaikka se olisi valmistettu vehnästä, ohrasta tai rukiista, katsotaan gluteenittomaksi. Useimmat liköörit ovat turvallisia keliakiaa sairastaville ihmisille tislausprosessin vuoksi.
Gluteenittomia liköörejä (tislauksen jälkeen) ovat:
- Bourbon.
- Whiskey/Whisky.
- Tequila.
- Gin.
- Vodka.
- Rum.
- Konjakki.
- Brandy.